Jdi na obsah Jdi na menu
 


Petra Prenerová

                                                                              Netolice                             

tel: 731869763

eowynp@seznam.cz

Vyučena:  2008 Střední škola obchodu služeb a podnikání - obor cukrář - výroba.

                   2011 Střední škola dostihového sportu a jezdectví - jezdec a ošetřovatel dostihových koní.

Úspěchy: http://www.dostihyjc.cz/jezdec.php

                  V roce 2009 Šampiónkou žáků v rovinových dostizích.

U koní jsem začala přibližně v 15 letech, kdy jsem si pořídila vlastního koně (Čita). Propadla jsem láskou a v 18 letech nastoupila do Střední školy dostihového sportu a jezdectví, kde jsem se po třech letech vyučila a koním se věnuji i nadále. Po dostihové kariéře jsem se vrhla na koně parkurové a drezurní, kterým bych se chtěla věnovat nadále. V roce 2010 jsem se zúčastnila své prní Hubertovy jízdy v Lužicích na svém koni Čita.

sdc16451.jpg

Obrazek

 

 

 chuchle_1028.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

...

(Dája, 17. 6. 2008 9:48)

Když prodávám koně, tak mi jde hlavně o to, aby byl spokojený nový majitel a to se povedlo i v tomto případě.
Pak si myslím,že koně může objektivně posoudit jen ten, kdo s ním tráví téměř 24 hod denně a moc dobře ho zná.

...

(Dominika, 16. 6. 2008 21:40)

Ano Petro zastaň se...to neznamená že někdo změní názor. Naši mladí koně se chovají stejně slušně i k jiným nezkušeným lidem... Končím diskuzi ať vám koně jdou...

Díky

(Dája, 16. 6. 2008 8:42)

Petro moc díky. Myslim, žes to vysvětlila moc dobře.

Zuzík

(Petra, 15. 6. 2008 19:08)

Ahojky. Nezlobte se na mě, vše se to dá vysvětlit. Jen nevim jak začít :) Zuzík když k nám přišel chodila na lonži úžasně, jenomže já jsem neměla zkušenosti ona to poznala a začla si semnou dělat co chtěla, proto Dominiko když jsi tu byla, byla Zuzka taková :o)po čase, když už jsem pobrala nějaký zkušenosti a hodně jste mi všichni pomohli, tak Zuzka momentálně chodí na lonži zase úžasně, pod sedlem taky, děti si jí nemůžou vynachválit a kupci už se taky našli, ale je to opravdu zlato. Musim se zastat Dáji, když jsem ještě jezdila do Bavorova, (já opravdu hrozně moc nezkušená) tak opravdu když to vezmu zpátky čumim, Zuzka byla hrozně hodná, ochotná no prostě vše, když to shrnu hrozně moc moc moc vychovaná kobylka, zrovna nedavno byla u nás jedna holčina, která mluvila o poníkách jaký to jsou svině a na Zuzíka říkala že je hrozně dobře vychovaná atd..Shrnuto vše: Nejideálnější poník na světě!!!protože neumí říct ne....

Dominice

(Dája, 15. 6. 2008 18:16)

Já bych tu debatu tady už ukončila. Prostě máme každá na věc jiný názor, což není neobvyklé a každý ať si dělá s koňmi podle toho co pokládá za správné.
Ať Vám koně jdou!

.....

(Dominika, 15. 6. 2008 17:46)

Jiný kraj ,jiný mrav,toť asi vše. :0)

.....

(Dominika, 15. 6. 2008 17:46)

Jiný kraj ,jiný mrav,toť asi vše. :0)

Dodatek

(Dája, 15. 6. 2008 15:43)

Stejně tak jsme proti křížení černých kladrubáků s bílými. Máme černého plemenného hřebce a bílou klisnu s ním nikomu nepřipustíme. Spoustě lidí se to nelíbí, ale my jsme proti tomu a tak to nehodláme praktikovat. Pokud by jsme hlásali nekřižte bílé s černými a přitom to normálně praktikovali, pak by to nebylo zrovna věrohodné.

....

(Dája, 15. 6. 2008 15:38)

My také koně prodáváme a můžu Vás ujistit, že pokud se nám člověk nelíbí, koně mu nedáme. Prodáváme koně též do Německa a do Rakouska. Němci vždy chtějí 3 leté obsedlé, zaučené v tahu, takovým říkáme, bohužel, u nás najdete takové jen 4 leté a více. Teď momentálně tu máme ale koní poskrovnu. Přesto za sestavený pěkný 4 letý pár jsou ochotni zaplatit 15000 euro i více. A věřte, že Němci jsou hodně nároční kupující. Vždy byli spokojeni, protože my tu děláme koně naprosto spolehlivé a ochotné. A když nás koně také z větší části živý, nikdy neděláme to, s čím nesouhlasíme a čem si myslíme, že není správné. I kdž bychom na tom mohli vydělat tisíce. I já mohla Zuzku prodat do německé sportovní stáje. Kupci z ní byli nadšeni, zvláště z jejího skákání, nabízeli dokonce 2500euro. Ale já ji dala radši Petře za o hodně nižší cenu, jen aby se měla dobře. Neříkám, že by s ní v Německu zacházeli špatně, ale většinou chtějí mít z koně šampiona ze dne na den. nedají mu čas.
Jak říkám. Také chceme jíst, ale za svými názora si stojíme, i když na tom třeba proděláme.

...

(Dominika, 15. 6. 2008 13:29)

Naši mladí koně chodí na noc do boxů,někteříjsou v letní sezoně venku pořád a na zimu chodí na noc domů do boxů.Umí zvedat nohy,chodit na vodítku,chodit do přívěsu a toť vše.myslím že jim to stačí,s lidmi jsou v kontaktu denně.Když někdo chová koně a prodává je,jsou jeho součástí obživy jedná podle toho.V dnešním světě to tak je.Neřekla jsem že nepatřím mezi komerční chovatele,patřím a prostě to tak je.Dělala jsem v hřebčinci na Žitné ,takže zkušenosti s poníky taky nějaké budou.. neříkám že se kobyla nesrovnala,jen jsem podotkla že se nechovala tak jak by to mělo být,podle vaší výchovy. Ještě poznámka ke komerčnímu chovateli,chodí mi sem 3leté kobyly na obsednutí,opravdu není v mích silách přesvědčovat majitele.Je to jejich kůň a jejich vůle,zkušenosti s cizími koňmi vás naučí být slepý k určitým věcem,tedy pokud chcete živit rodinu a nakrmit děti.

Ještě poznámku

(Dája, 15. 6. 2008 13:13)

To s těmi mladými koňmi není jako roční dítě učit písmena.Mám také roční dítě a musím říct, že se spolu učíme pojmenovávat zvířata a jaké zvuky dělají, učím jí najít na obrázku určitou věc atd. A stejné je to i s koňmi. My je učíme také takhle systematicky, jako děti. Nebo vy snad své dítě nic neučíte a necháváte ho užívat mládí dokud nepůjde do školy?

...

(Dája, 15. 6. 2008 11:27)

Naše koně si také užívají mládí a to co děláme s mladými koňmi je spíš hra a hlavně poznávání se navzájem. Pokud jste s koněm již od hříběte denně v kontaktu, všechna práce je snažší. Pokud vypustím odstavené hříbě na pastvinu a vyzvednu si ho za 3 roky a začneme pracovat, pak je to pro něj daleko více stresové. Nehledě na to, že na celoroční pobyt koní venku mám vlastní názor a bohudík i několik veterinářů se mnou souhlasí. Samozřejmě tím nemyslím, že má být mladý kůň zavřen ve stáji.
Ale teď jednu poznámku. Jestliže něco prosazuji, tak to dělám bez rozdílů u všech koní. Zde je vidět, že patříte též mezi komerční chovatele. Koně k prodeji obsedáte ve 3 letech, protože ti nebudou moje, tak je jedno, jestli budou zničení, ale koně pro sebe si nechám pěkně vyzrát. Je to pošetilé.
Nesouhlasím s výkonnostními zkouškami ve třech letech, protože nelze na ně koně připravit bez toho, aniž by to bylo na jeho úkor. I z toho důvodu máme kladrubáky, kteří můžou ke zkouškán nejdříve ve 4 letech, ale jsou zkoušky přístupné i pětiletým a šestiletým. Tedy dospělím, vyzrálím koním, na které je spoustu času je něco naučit.
Pak ještě poznámku k Zuzce. Moje kamarádka, která nikdy nedržela lonž v ruce se na Zuzce učila lonžovat k maturitě, protože potřebovala koně, který chodí sám a nemusí ho hlídat a kontrolovat. Zuzka chodila předpisově a kámoška se tak mohla soustředit na to, aby se do lonže nezamotala.
Navíc zřejmě nemáte moc zkušeností s poníky, protože každý poník (kterého předchozí majitel při výcviku důkladně nezmlátil), když přijde do nové stáje, tak samosebou zkouší co si může dovolit. A kdž narazí na člověka slabšího než on, pak má vyhráno.
Jinak s tou cestou kolem světa máte pravdu.

...

(Dominika, 15. 6. 2008 9:01)

Hned na začátek ptala jste se na zkušenosti,odpověděla jsem že mi rukama prošlo více koní né že jsem kdovíjak zkušená. Jak nám vždy říkal náš trenér"jezdectví a práce s koněm je dlouhá cesta,nejméně přes celý svět a vy jste ještě nevyšly ze vrat" Tak se tedy opírám o ten sloupek vrat a snažím se pohnout dál,toť vše. Klisny ČT pokud dělají zkoušky,jsou nuceny se obsedat daleko dřívě než 4roky,jelikož ve třech letech dělají zkoušky výkonnosti.S tím že tu tvrdíte,že přípravu na obsedání minimálně rok,budetet s mladou kobylou dělat na lonži,dlouhá otěž a jiné tedy od 1,5roka aby jste si jí připravila na zkoušky výkonnosti?To si myslím že je docela neschopné až nemravné.:0) Svoje vlastní koně obsedám ve čtyřech letech,pokud to nejsou klisny na zkoušky či hřebci na prodej,ty se obsedají ve třech. Ty co si nechávám pro sebe na sport a jiné chodí až od čtyřech let. To že Čitu odstavily tak brzy sem nepřenesla přes srdce až doteď,krom toho její matku zhuntovaly,že byla pomalu na chcípnutí! Ano to nejsou chovatelé! Lézt a dělat s mladými koňmi je asi tak jako když svému ročnímu synovi nasadím tašku do školy a začnu ho učit písmena.K Zuzce sejá dál nevyjadřuji a svůj názor na ní neměním,jelikož s tou mám vlastní zkušenost.Dle mého se takto mladý vychovaný kůň nechová.Toť vše. Ano naše koně se asi neumějí lonžovat telepaticky a jiné,jenomže naše koně si užívají beztarostného mládí a klidu se svými vrstevníky,dokud nedosáhnou věku vhodného k práci.

Milá Dominiko

(Dája, 14. 6. 2008 13:34)

Můj názor na lonžování se netýkal jen Vás a rozhodně ( ikdyž to tak možná vypadalo - omlouvám se) jsem nechtěla nikoho urážet. Že se Čita nenarodila u Vás vím, ale zásadně nesouhlasím s odstavem před 6. měsícem. Samozřejmě je lepší obsedat koně déle než brzo, toď i můj názor. Ovšem nesouhlasím s tím, že to, že mohou koně na závody až ve 4 letech souvisí s pozdním obsedáním, spíše naopak. Myslím si (protože většina lidí tady obsedá ve 3 letech), že se tím má spíše zamezit účast na závodech koním nevyzrálím a hlavně nepřiježděným, zvláště pak skokové soutěže jsou si myslím i pro 4 letého koně ještě dost náročné. My sami obsedáme také ve 4 letech, i když jsme chovateli jiného plemene, ČT nemáme, nikdy jsme neměli a ani po něm netoužíme. Přesto tyto koně samozřejmě také znám a i mi nějací pod rukama i zadkem prošli. Lonžovat normálně začínáme ve třech letech, ale ze země pracujeme s koňmi již od hříběcího věku.
A teď k Zuzce. Nikdy jsem netvrdila a ani netvrdím, že Zuzka ode mě odcházela přiježděná. Odcházela pouze obsedlá. Jediný kdo na ní seděl byla Petra a protože ta tenkrát toho ještě moc neuměla, tak se na Zuzce spíš jen vozila ( promiň Peťo). Mimo to před prodejem na Zuzce téměř rok nikdo neseděl, jen chodila pravidelně ve voze. Že ale uměla dobře chodit na lonži, tak zatím si stojím. Jen bych chtěla vědět, kolik z vašich koní, co jste cvičila, bylo schopných ve volném prostoru (ne v kruhové ohradě) kolem Vás chodit bez lonže a dokonale udržet kruh(žádná elipsa), kolik z Vašich koní reagovalo pouze na gesta bez hlasového povelu a mávání bičem ( mimo to na mávání bičem je Zuzka přímo vysazená a pokud lonžér se spoléhá především na bič, pak to má se Zuzkou dost těžké). Zuzka tohle všechno ovládala a nejeden člověk nad tím kroutil hlavou. Tohoto se dokáže jen trpělivostí a nepřecházet na další cvik, dokud perfektně neovládá ten, co se právě učí. Takto postupuji se všemi koňmi.
Pak jsem názoru, že půlroční příprava koně na obsedání je žalostně málo. Minimum je rok. Příprava na obsedání není jen lonžování, ale i další cviky, jako například dlouhá otěž. Neboť vše, co po koni budu chtít ze sedla, musí umět nejprve ze země a pak teprve si mohu na koně sednout.
Pak ještě jednu poznámku, nepovažuji se za zkušenou, spíše naopak a myslím, že nikdo tady není zkušený. Směju se každému, kdo o sobě prohlásí, že je zkušený, protože je jen nesmyslně pyšný a často tito lidé ( nenarážím na Vás, ale na spoustu dalších) vlastně toho ani moc neumí. Je paradox, že ani Pat Parrelli nebo Monty Roberts o sobě neprohlažují, že jsou zkušení. Naopak říkají, že jsou stále jen začátačníky a stále se učí. Problémem většiny lidí je, že si myslí, že něco už dokonale ovládají a odmítají se učit dál. Ne učit se z knížek, ale od koní, od jejich reakcí a chování. Na to se tady zapomíná a to je škoda.

Milá Dájo

(Dominika, 12. 6. 2008 18:48)

Milá Dájo,koukám sem až teď takže reaguji opožděně.Hned na začátku odpovídám na tvojí otázku ,ohledně zkušeností s mladými koňmi,vzhledem k tomu že se obsedáním zabývám a také mne z části živý,prošlo koní pod rukama už celkem dost.Nechápu proč se obhajovat tím že na koně vletím v 3,5roce a začnu oh honit na lonži?? Jestli to náhodou nevíte tak ČT (ať je šmrnclé s plňasem či nění) se obsedá ve čtyřech letech (proto také tyto koně můžou startovat až od čtyřech let na závodech) tím pádem nechápu proč v 3,5 roce by se nemohlo začít lonžovat ,myslím že když bude mít kůň půl roku čas na to se učit lonžovat, je času dost.Pokud nějaký trenér nedokáže koně naučit alespoň na lonži ,za půl roku,není to trenér.Myslím tím naučení stylem pomalým,né přetěžováním.Zuzku sme viděla osobně,dokonce sem měla i tu čest s Petrou trénovat. Je to nepřiježděný poník,toť vše z mé strany.Takhle si mladého koně opravdu nepředstavuji,mimochodem když sem přišla tak ani na té lonži neuměla chodit, normálně a vychovaně. Tedy akorát vaše ostuda když je kobyla lonžovaná už od dvou let.K Petře já nemůžu mít žádnou výtku,jediná je ta nezkušenost,nechává se občas stáhnout "rádoby" zkušenými. (viz. někdo kdo lonžuje koně od dvou let) Na to že neuměla nic když sem k nim přišla,naučila se za krátkou chvilku mnohé,nebylo to mojí zásluhou ale tím že je šikovná a má cit pro koňskou duši. K vaším narážkám ohledně chovatele Čity se jen směju,bohužel já sem pouze majitelkou matky od Čity,tu jsem kupovala když už byla Čita prodaná,tedy né mojí zásluhou.Toť asi vše.Omlouvám se za pozdní odpověď nakoukla sem sem až teď.

Čita

(Dája, 24. 5. 2008 10:09)

Ještě jednu otázku. Já bych se taky zamyslela nad chovatelem Čity, proč ji odstavil tak brzo. Je to podle mě nezodpovědné odstavit hříbě před 6. měsícem. Naštěstí Petra dala kobylc vše co potřebovala a nijak se to na Čitě nepodepsalo. Kdo ale udělá tohle, že nenechá hříbě pořádně vycucat, tak u mě není správným chovtelem.

Lonžování

(Dája, 23. 5. 2008 17:35)

Vážení, nedalo mi to a musím se Petry zastat. Jen hned na zčátku se chci zeptat, kolik mladých koní prošlo rukama vám a co jste s nimi dokázali, že se považujete za zkušené. Tím nechci nikoho urážet. Ale zamyslete se prosí nad tímto: Co je pro koně lepší? Začít lonžovat ve věku 2,5 roku a mít rok na to naučit ho chodit pořádně na lonži, žádný spěch, vše pěkně pomalu. Může klidně třeba 3 měsíce chodit pěkně krokem a nebo začít ve věku 3,5 roku, lonžovat měsíc a přetížit klouby a šlachy a hurá na hřbet. Zuzka začla na lonži ve dvou letech, prosím zajeďte se na ni podívat a dobře si ji prohlédněte, jestli je strhaná na nohy.
A navíc si mysím, že ani jedna či jeden z vás, co se tu prezentujete, nejste správným koňákem. Jelikoš tu byla řeč o ztrhanejch nohou, tak všichni si lonžování představujete jako nesmyslné honění koně s vyvazovačkama cvalem dokola, jak se ze všech sil snaží udržet rovnováhu. Ale ono to jde i jinak a to vy bohužel nevidíte. Ne Čita, ale vaši koně jsou chudáci. Tak to vidím já.

Zdar

(Dominika, 26. 4. 2008 6:27)

Tak kdy máte termín na hříbouše? Lady už má nalité vemínko tak to bude snad hned...

ahojky

(Eowyn, 2. 1. 2008 13:26)

Mě šlo o to, že jsem přímo věděla, jak to dopadne :) (co to s tou Čitou dělám atd..) a jak sem si myslela dopadlo to přesně jak jsem chtěla :O) nešlo o buzeraci či něco podobného :D ale o zábavu :D:D:D...:D jinak je to moooc hodná kobylka a mám jí ráda, ale taky bych jí osobně neobsedala tak brzo..

:0D

(Domča, 1. 1. 2008 9:12)

No myslím že ti nepoznal nikdo a o to ti přeci šlo ne? :0) To že je 1,5letá je ještě horší než kdyby ho nosila Čita :0) ale chápu že to není tvůj kůň a nemůžeš s tím nic dělat.Tak pa a nezlob :D